اتحادیه آفریقا در دارفور سودان به مأموریت حفظ صلح سازمان ملل در حال پایان است

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

سازمان ملل و اتحادیه آفریقا روز پنجشنبه به یک مأموریت صلح آمیز 13 ساله در منطقه گسترده دارفور سودان پایان دادند ، اگرچه درگیری های اخیر با خشونت باعث ترس شهروندان از آغاز جنگ شده است.

جنگ در دارفور در سال 2003 آغاز شد ، زمانی که شورشیان اقلیت قومی علیه دولت تحت سلطه عرب در خارطوم قیام کردند ، که با استخدام و مسلح کردن شبه نظامیان مشهور تحت سلطه عرب تحت عنوان “جانجاوید” پاسخ داد.

طبق اعلام سازمان ملل در مجموع 300000 نفر کشته و 2.5 میلیون نفر آواره شده اند.

اشرف آیسا ، سخنگوی یونامید گفت: “مأموریت حفظ صلح در نیمه شب پنجشنبه 31 دسامبر در دارفور به پایان رسید.”

“از اول ژانویه 2021 ، نیروهای UNAMID و پرسنل پلیس بر تأمین امنیت فعالیتهای عقب نشینی مأموریت ، پرسنل و دارایی ها تمرکز خواهند کرد.”

وی گفت: مرحله به مرحله خروج تقریباً 8000 پرسنل مسلح و غیرنظامی از مأموریت ظرف شش ماه به پایان می رسد.

یونامید گفت: دولت سودان “مسئولیت محافظت از جمعیت غیرنظامی منطقه را بر عهده خواهد گرفت”.

درگیریهای سخت در دارفور در سالهای اخیر تا حدود زیادی فروکش کرده است و عمر البشیر ، خودکامه قدیمی – که در دادگاه کیفری بین المللی به جرم نسل کشی و سایر جنایات ادعایی در منطقه غربی تحت تعقیب بود – سال گذشته برکنار شد.

اما دولت انتقالی کشور شکننده است و درگیری های قومی و قبیله ای همچنان ادامه دارد ، از جمله درگیری های هفته گذشته که حداقل 15 نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

دارفوری ها ، که بسیاری از آنها سالها پس از فرار از خانه هایشان در اردوگاه ها مانده اند ، در هفته های اخیر اعتراضاتی را علیه عزیمت قریب الوقوع ترتیب داده اند.

محمد عبدالرحمن روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در اردوگاه کالما در نیالا ، پایتخت دارفور جنوبی گفت: “زندگی مردم دارفور در معرض خطر است و سازمان ملل باید در تصمیم خود تجدیدنظر کند.”

او در میان صدها نفر بود که جلسه ای را در مقابل مقر مأموریت در اردوگاه ترتیب داد.

“مشکل بزرگ” در راه است

معترضین بنرهایی را با عنوان: “ما به حمایت سازمان ملل از آوارگان داخلی (آوارگان داخلی) اعتماد داریم” و “آزادی UNAMID را رد می کنیم” را بلند کردند.

ساکن قدیمی کالما ، عثمان ابوالکاسم می ترسد که عقب نشینی نیروها “مشکلات بزرگی” را برای دارفوریس نشان دهد و آنها را در معرض خطر خشونت های بعدی قرار دهد.

اشرف آیسا ، سخنگوی UNAMID سعی کرد این ترس ها را برطرف کند.

آیسا به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما نگرانی های مردم دارفور ، به ویژه آوارگان و سایر گروه های آسیب پذیر را درک می کنیم ، اما وضعیت طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است.”

“اکنون مسئولیت تقویت صلح و امنیت در دارفور به عهده دولت انتقالی و خود مردم سودان است.”

مأموریت سیاسی سازمان ملل – مأموریت کمک به انتقال یکپارچه سازمان ملل در سودان (UNITAMS) – پس از ترک UNAMID در دارفور مستقر خواهد شد.

وظیفه حمایت از انتقال سودان ، ایجاد صلح و پرداخت کمکها را دارد.

به دنبال درگیری های هفته گذشته ، مقامات سودانی گفتند که نیروهای دولتی برای جلوگیری از خشونت ها در منطقه مستقر می شوند.

عمر کمارالدین ، ​​سرپرست وزارت خارجه ، روز پنجشنبه گفت که یونامید “به صلح کمک کرده است”.

وزیر در یک کنفرانس خبری در خارطوم گفت: “درست است که دوره وی تحت الشعاع برخی موانع قرار گرفت ، اما در کل خوب بود” ، افزود: استقرار نیروهای دولتی در منطقه تا مارس به پایان می رسد.

اما بسیاری تردید دارند.

دارفوری اینتیسار عبدلهای 25 ساله گفت: “اگر حمایت از آوارگان داخلی به نیروهای دولتی سپرده شود ، مانند تحویل دارفوریس به نیروهایی است كه قتل عام و تجاوز علیه آنها را انجام داده اند.”

هزاران نفر از شبه نظامیان جان جاوید به رهبری شبه نظامیان قدرتمند شبه نظامی در سودان به رهبری محمد حمدان داگلو ، شخصیت اصلی دولت انتقالی ، پیوسته اند.

ارزش جانجاوید توسط گروههای حقوق بشری به ارتکاب قتلها و تجاوزهای جمعی به عنوان بخشی از کارزار گسترده “پاکسازی قومی” در سالهای اولیه درگیری متهم شده است.

“هنوز صلح نیست”

بشیر پس از اعتراضات گسترده و بی سابقه مردم علیه حکومت آهنین خود در آوریل سال گذشته از ارتش برکنار شد.

در آگوست 2019 ، حاکمان نظامی که وی را سرنگون کردند ، با انتقال نامشخص قدرت با غیرنظامیان موافقت کردند.

دولت انتقالی خواستار صلح با گروههای شورشی در هر سه منطقه اصلی درگیری در سودان از جمله دارفور شده است.

اما دو گروه شورشی از پیوستن به این معامله خودداری کرده اند ، از جمله جنبش آزادیبخشی سودان (SLM) به رهبری عبدالوهید نور که عقیده دارد پشتیبانی قابل توجهی در دارفور دارد.

درگیری ها همچنان در منطقه بر سر زمین و دسترسی به آب جریان دارد ، به طور عمده علیه دامداران عرب عشایر علیه کشاورزان مستقر از گروه های قومی غیر عرب.

محمد حسن ، ساکن کالما ، گفت: “هنوز صلح کامل و جامعی در سودان وجود ندارد.”

“و در حالی که هیچ موردی وجود ندارد ، ما با پایان مأموریت UNAMID مخالف هستیم.”

(خبرگزاری فرانسه)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *