اسرائیل 5 هزار دوز واکسن Covid-19 به کارمندان بهداشتی در خط مقدم فلسطین می دهد

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

دفتر وزیر دفاع اسرائیل بنی گانز روز یکشنبه اعلام کرد که اسرائیل موافقت کرده است که 5000 دوز واکسن کرونا ویروس را به فلسطینی ها انتقال دهد تا کارگران پزشکی خط مقدم را ایمن سازی کنند.

این اولین بار بود که اسرائیل انتقال واکسن به فلسطینی ها را تایید می کند ، آنها بسیار عقب تر از برنامه واکسیناسیون تهاجمی اسرائیل هستند و هنوز واکسن دریافت نکرده اند.

سازمان بهداشت جهانی از اختلافات میان اسرائیل و فلسطینیان ساکن کرانه باختری اشغالی و نوار غزه ابراز نگرانی کرده و سازمان های بین المللی حقوق بشر و کارشناسان سازمان ملل متحد گفته اند که اسرائیل مسئول رفاه حال فلسطینیان در این مناطق است. اسرائیل می گوید طبق توافق های صلح موقت منعقد شده در دهه 1990 ، هیچ مسئولیتی در قبال فلسطینی ها ندارد و در هر صورت تقاضایی برای کمک دریافت نکرده است.

دفتر گانز گفت این انتقال اوایل روز یکشنبه تصویب شد. جزئیات بیشتری در مورد زمان وقوع این اتفاق وجود نداشت. هیچ اظهار نظری از سوی مقامات فلسطینی صورت نگرفت.

بیش از 3 میلیون دوز اول دریافت کردند

اسرائیل یکی از رهبران جهان در واکسیناسیون جمعیت خود پس از انعقاد معاملات عرضه با غول های دارویی بین المللی Pfizer و Moderna است. وزارت بهداشت می گوید تقریباً یک سوم از 9.3 میلیون نفر در اسرائیل اولین دوز واکسن را دریافت کرده اند ، در حالی که حدود 1.7 میلیون نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند.

این کمپین شامل شهروندان عرب اسرائیلی و فلسطینی است که در بیت المقدس شرقی ضمیمه زندگی می کنند. اما فلسطینیان ساکن در کرانه باختری تحت خودمختاری تشکیلات خودگردان فلسطین و کسانی که در حماس در غزه زندگی می کنند شامل نمی شوند.

تشکیلات خودگردان فلسطین در تلاش است دوزهایی را از طریق برنامه WHO معروف به COVAX بدست آورد. اما این برنامه ، با هدف ارائه واکسن به کشورهای مناسب ، به آرامی در حال از بین رفتن است.

این مناقشات نشان دهنده نابرابری های جهانی در دسترسی به واکسن ها است ، زیرا کشورهای ثروتمند سهم شیر دوزها را می خورند و کشورهای فقیرتر را در مقابله با بهداشت عمومی و اثرات اقتصادی همه گیر حتی بیشتر عقب می اندازد. این مسئله همچنین به عنوان نقطه دیگری از تجربه دهه ها درگیری در خاورمیانه در حال ظهور است ، حتی زمانی که ویروس از هر دو طرف ویرانی ایجاد کرده باشد.

(AP)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *