بهترین دستیار سوچی در اعتراضات فزاینده علیه کودتای میانمار دستگیر شد

[ad_1]

یکی از دستیارهای اصلی آنگ سان سوچی ، رهبر برکنار شده میانمار ، آخرین مقام ارشد بازداشت شده در روز جمعه بود ، چند روز پس از کودتای نظامی که موجب خشم مردم شد و خواستار استعفای ژنرال های رئیس جمهور جو بایدن شد

دستگیری وینگ هتین ، که دست راست سو کی محسوب می شود ، پس از آن صورت گرفت که خیابان های بزرگترین شهر میانمار برای سومین شب با مخالفت با کودتای روز دوشنبه در گلدان ها و شاخ بازی ، پر شد.

روز جمعه ، ده ها معلم در دانشگاه داگون در یانگون تظاهراتی برگزار كردند كه نشان دهنده احترام سه انگشتی وام گرفته شده از جنبش های دموكرات در هنگ كنگ و تایلند بود و ترانه انقلابی محبوب را خواندند.

ارتش در اوایل روز دوشنبه رهبر دو فاکو و رئیس جمهور وینگ مینت را بازداشت کرد و به تحکیم 10 ساله کشور با دموکراسی پس از دهه ها حاکمیت ظالمانه حکومت خنثی پایان داد.

کی تو ، سخنگوی حزب گفت ، وینگ وین ، از پیشکسوتان لیگ ملی دموکراسی (NLD) سو زی ، در خانه دخترش دستگیر شد.

NLD بی سر و پا 79 ساله مدت طولانی را در بازداشت و بازداشت به مبارزه علیه دولت نظامی پرداخت.

وین هتین اوایل روز جمعه در یک درخواست تجدید نظر به زبان میانمار از رادیو بی بی سی انگلیس گفت که وی به دلیل مجازاتی که مجازات حداکثر مجازات حبس ابد را دارد بازداشت شد.

وی به بی بی سی گفت: “آنها از آنچه من می گویم خوششان نمی آید. آنها از آنچه می گویم می ترسند.”


پیش از دستگیری ، وین هتین به رسانه های محلی گفته بود كه كودتای نظامی “عاقلانه” نبوده و رهبران آن كشور را “به مسیر اشتباه” سوق داده اند.

وی در نتیجه کودتا به مرز میانمار گفت: “آنها در تلاشند با از بین بردن دولت ما ما را به صفر برسانند” ، و از مردم خواست “مخالفت” کنند [the coup] تا آنجا که می توانند “.

نافرمانی مدنی

براساس انجمن کمک به زندانیان سیاسی مستقر در یانگون ، گروهی که بازداشت های سیاسی در میانمار را رصد می کند ، بیش از 130 مقام و قانونگذار در رابطه با کودتا بازداشت شده اند.

سو چی از روز دوشنبه در ملا public عام دیده نشده است.

AAPP گفت ، حداقل 14 فعال و چهره برجسته طرفدار دموکراسی نیز دستگیر شده اند.

روز پنجشنبه ، کو کو جی ، برادرزاده کارگردان مین هتین – که قبلاً به دلیل انتقاد از ارتش در زندان بود – تأیید کرد که عموی صریح او صبح کودتا را تحویل گرفته اند.

کائونگ سات نایینگ گفت: “من فکر می کنم آنها همه مخالفانی را که می توانستند اطلاعات صحیح را با مردم به اشتراک بگذارند ، دستگیر کردند.”

به ارائه دهندگان ارتباطات از راه دور در این کشور دستور داده شده است که دسترسی به فیس بوک ، اصلی ترین وسیله ارتباطی و دسترسی به اینترنت برای میلیون ها نفر در میانمار را کاهش دهند.

پس از خفه شدن فیس بوک ، افراد بیشتری از میانمار در روزهای اخیر به توییتر نقل مکان کرده اند یا استفاده از خدمات VPN را برای دور زدن محاصره آغاز کرده اند.

هشتگ های ضد کودتا – از جمله #HearTheVoiceofMyanmar و #RespectOurVotes – در روز جمعه با بیش از هفت میلیون پست به نقل از آنها در روند بودند.

>> حکومت نظامی در آینده میانمار همه کارت ها را در اختیار دارد ، اما آیا می تواند به فعالیت سیاسی سوچی پایان دهد؟

به اصطلاح جنبش نافرمانی مدنی با جمع آوری پول از طریق اینترنت ، مردم را به ابراز مخالفت هر شب ، کوبیدن گلدان ها و کوبیدن سنج ها برای نشان دادن خشم خود فرا می خواند.

ساعت 8 شب ، روز پنجشنبه کاکوفونی از محله های یانگون فوران کرد ، در حالی که ماشین ها برای پیوستن به گروه کر مخالفان بوق می زدند.

وین بو ، ساکن یانگون ، به خبرگزاری فرانسه گفت: “من نمی توانستم از کودتا بخوابم و غذا بخورم.”

این جنبش دموکراسی خواهی به سرکوبی خونین ختم شد که هزاران معترض و راهب را در یک کارزار علیه حکومت نظامی به قتل رساند.

او گفت: “حالا من دوباره رو به او هستم.” “من نمی توانم این کودتا را بپذیرم. در صورت امکان می خواهم یک انقلاب مسلحانه انجام دهم.”

تاکنون ، هیچ اعتراض گسترده ای مشاهده نشده است ، اگرچه جیب های کوچک مخالفت ظاهر شده است ، با پزشکان روبان قرمز رنگ به رنگ NLD.

حدود 70 قانونگذار NLD روز پنجشنبه در مجتمع Naipido خود پارلمانی نمادین تشکیل دادند و تعهد خدمت به مردم را امضا کردند.

“واگذاری قدرت”

این کودتا در سطح جهانی محکوم شد ، هرچند از همسایه چین در دسته سنگین وزن نبود.

روز پنجشنبه ، رئیس جمهور بایدن بار دیگر درخواست خود را برای تغییر مسیر ژنرال ها تکرار کرد.

بایدن گفت: “ارتش برمه باید از قدرت به دست آمده خود صرف نظر كند ، وكلا و فعالان و مقاماتی را كه بازداشت كرده آزاد كند ، محدودیت های ارتباط از راه دور را برداشته و از خشونت خودداری كند.”

وی ساعاتی پس از مشاور امنیت ملی خود ، جیك سالیوان ، گفت كه كاخ سفید “در حال بررسی تحریم های هدفمند ویژه علیه افراد و نهادهای غنی شده ارتش است كه ارتش را غنی می كنند.”

وی جزئیات بیشتری بیان نکرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز “نگرانی عمیق” – یک قدم پایین تر از پیش نویس روز سه شنبه ، که کودتا را محکوم کرد ، اقدامات نرم تری انجام داده است.

دیپلمات ها گفتند وتو چین و روسیه ، حامیان اصلی میانمار در سازمان ملل متحد ، روز سه شنبه زمان بیشتری را برای تصحیح پاسخ شورا خواسته اند.

فراخوان هایی برای شرکت های چند ملیتی که در تجارت نظامی میانمار کار می کنند برای قطع روابط به عنوان راهی برای فشار بر ژنرال ها وجود دارد.

Kirin غول آبجو ژاپنی روز جمعه گفت که در حال خاتمه همکاری مشترک خود با یک شرکت بزرگ نظامی است. کیرین مدتی است به دلیل ارتباط با کارخانه های آبجوسازی ارتش در میانمار تحت تحقیق قرار گرفته است.

(فرانسه 24 با AFP)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *