دادگاهی در لندن وثیقه جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس را رد کرد

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

قاضی لندن روز چهارشنبه رأی داد ، جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس ، باید در بازداشت در انگلیس باقی بماند در حالی که ایالات متحده به تصمیم دادگاه برای جلوگیری از استرداد وی اعتراض می کند.

قاضی ونسا باریتزر که روز دوشنبه از استرداد وی خودداری کرد ، به دادگاه دادگستری وست مینستر گفت که در صورت آزادی ، “زمینه های اساسی” وجود دارد که بتواند مشکوک شود که آسانژ برای جلسات دادرسی تجدیدنظر در آینده تسلیم نمی شود.

وی گفت: “آقای آسانژ هنوز انگیزه ای برای فرار از این مراحل هنوز در جریان است.”

“انصافاً ، ایالات متحده باید بتواند تصمیم من را به چالش بکشد. اگر آقای آسانژ در این روند فرار کند ، فرصت این کار را از دست می دهند.”

خارج از دادگاه ، وكیل استلا موریس ، نامزد آسانژ و مادر دو فرزندش ، این تصمیم را “یك ناامیدی بزرگ” خواند و از وزارت دادگستری آمریكا خواست تا این اتهامات را لغو كند.

پیش از این ، وكیل دولت آمریكا از باریتزر خواسته بود كه ناشر جنجالی استرالیایی را آزاد نكند و گفته بود كه قصد دارد به دلیل بهداشت روانی تصمیم وی در مورد جلوگیری از استرداد وی را به چالش بكشد.

کلر دابین گفت: “ما با احترام از طرف ایالات متحده اعلام می کنیم که موانع غیرقابل حل برای دریافت ضمانت برای آقای آسانژ وجود دارد.”

وی افزود که “هیچ شرایطی برای تضمین انتقال وی” در آینده وجود ندارد.

دابین گفت: “تاریخچه تلاش های وی برای جلوگیری از استرداد به ایالات متحده نشان می دهد که او قادر است برای جلوگیری از این احتمال هر کاری انجام دهد.”

وی افزود ، دادگاه “نباید به منابع خود برای فرار شک کند” و پیشنهادات پناهندگی سیاسی ، به ویژه از مکزیک را ذکر کرد.

“انگیزه پنهان کاری”

آسانژ دو روز پس از تصمیم غیرمنتظره در مورد امتناع از بردن وی به ایالات متحده به دلیل خطر بیش از حد خودکشی ، در دادگاه حضور داشت که کت و شلوار و ماسک بر روی دهان داشت.

وكیل وی ، ادوارد فیتزجرالد ، گفت كه وی باید پس از 15 ماه بازداشت در انتظار انجام مراحل استرداد آزاد شود.

وی افزود: تصمیم بارایتزر در روز دوشنبه “مطمئناً انگیزه فرار را تغییر می دهد”. “دادگاه تصمیمی اتخاذ کرده و تصمیم برای آزادی وی است.”

آسانژ در واشنگتن تحت تعقیب است که به 18 اتهام مربوط به انتشار 500،000 پرونده طبقه بندی شده در سال 2010 که جنبه های مبارزات نظامی در افغانستان و عراق را از ویکی لیکس توصیف می کند ، متهم شود.

ایالات متحده می گوید که این به تحلیلگر اطلاعاتی چلسی منینگ کمک کرده است تا اسناد سال 2010 را قبل از افشای منابع محرمانه در سراسر جهان بدزدد.

وی در صورت محکومیت 175 سال محکومیت احتمالی روبرو است ، اما آسانژ و وکلای وی مدت ها استدلال می کردند که پرونده علیه او با انگیزه سیاسی است.

وی در زندان Belmarsh در جنوب شرقی لندن که به شدت محافظت می شود نگهداری می شود.

درخواست قبلی برای وثیقه در ماه مارس به این دلیل که وی در پشت میله های زندان در برابر Covid-19 آسیب پذیر است ، رد شد.

آسانژ در سال 2012 پس از صدور قرار بازداشت سوئد به اتهامات خشونت جنسی ، از سفارت اکوادور درخواست پناهندگی کرد.

وی هفت سال را در مأموریت آمریکای جنوبی در لندن گذراند ، در حالی که دولت كیتو تابعیت وی را لغو كرد.

پلیس انگلیس وی را بیرون کشید و در سال 2019 دستگیر کرد.

وی سپس به دلیل نقض شرایط وثیقه خود در رابطه با پرونده سوئد به 50 هفته زندان محکوم شد که بعداً به دلیل کمبود مدارک از این پرونده منتفی شد.

سازمان ملل این جمله را “نامتناسب” خواند.

>> گروه های مدافع حقوق بشر گفتند: فرایند استرداد آسانژ آزمایشی برای آزادی مطبوعات است

“بی دلیل بیرحمانه”

مشکلات حقوقی طولانی مدت آسانژ به دلیل آزادی رسانه ها تبدیل شده است ، اگرچه قاضی دادگاه گفت که وی پرونده ای برای پاسخگویی دارد.

روز دوشنبه ، باریتزر گفت که “به خوبی از عواقب نشت اسناد طبقه بندی شده آگاهی خواهد داشت ، و اقدامات وی فراتر از نقش یک روزنامه نگار است.

اما وی گفت که احتمال استرداد استرس “ناامیدکننده” خواهد بود زیرا سلامت روان وی در سیستم کیفری ایالات متحده رو به وخامت می گذارد ، “که این امر باعث خودکشی وی خواهد شد”.

وی شهادت متخصصان آمریكایی مبنی بر محافظت از آسانژ از خودزنی را رد كرد و خاطرنشان كرد كه دیگران مانند جفری اپستاین ، سرمایه دار بی آبرو آمریكایی ، علی رغم نظارت ، در بازداشت موفق به خودكشی شدند.

نیلز ملزر ، گزارشگر سازمان ملل برای شکنجه ، از تصمیم جلوگیری از استرداد وی استقبال کرد و گفت که وی باید آزاد شود و برای دادگاه ، که بازداشت خودسرانه بود ، جبران شود.

اما وی گفت برایتسر در حقیقت دلیل قضیه ایالات متحده را تأیید کرده است ، که “به طور موثر روزنامه نگاری را برای امنیت ملی جرم می داند”.

ایالات متحده این تصمیم را “بسیار ناامیدکننده” خوانده و با درخواست ویکی لیکس و گروههای حقوق رسانه ای و آزادی خواهی برای فرجام خواهی روبرو شده است.

گروه حامی رسانه ای گزارشگران بدون مرز گفت: انکار وثیقه روز چهارشنبه “بی دلیل ظالمانه” بود.

کریستین هرانفسون ، سردبیر ویکی لیکس ، ضمن ابراز اطمینان از “پیروزی عدالت” ، از دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده و جو بایدن ، جانشین وی خواستار عفو آسانژ شده است.

(خبرگزاری فرانسه)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *