دکتر کنگو ، رهبر سنا ، وقتی نفوذ کابیلا ضعیف می شود ، آنجا را ترک می کند

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

رهبر سنا جمهوری دموکراتیک کنگو روز جمعه استعفا داد و به رئیس جمهور فلیکس سیشکدی پیروزی دیگری در تلاش برای برکناری جوزف کابیلا ، سلف خود داد.

استعفای الکسیس تامبوه موامبا ، یکی از نزدیکان کابیلا ، یک هفته پس از سقوط نخست وزیر جمهوری دموکراتیک کنگو و دو ماه پس از برکناری رئیس مجلس از مجلس عوام صورت گرفت.

در نامه ای به دفتر نظارت بر سنا ، تامبو موامبا با اشاره به برنامه اکثریت نمایندگان مجلس برای طرح پرونده عدم اعتماد به نفس علیه وی گفت: “دیگر هیچ اعتمادی بین گروهی از سناتورها و من وجود ندارد”.

سنا استعفای وی را در توییتی تأیید کرد.

64 نفر از سناتورها طرح بحث درباره عدم اعتماد را امضا کرده اند.

این پیشنهاد ناشی از تغییر در دفتر سنا است – تغییری که تامبوه موامبا ، جانباز 77 ساله ، وزیر سابق و حامی برجسته کابیلا ، نیز گفت که عامل تصمیم وی برای استعفا است.

عزیمت طرفدار کابیلا

استعفای وی آخرین استعفای سیاسی در سطح بالا در پی جنگ قدرت بین طرفداران کابیلا و چیشکدی است که در ژانویه 2019 جانشین رهبر طولانی مدت حاکم شد.

روز چهارشنبه ، یك طرفدار Tishekedi ، كریستوف امبوسو 79 ساله ، سه هفته پس از آنكه جانین مابوندا ، رهبر طرفدار كابیل خود مجبور به رفتن شد ، به عنوان رئیس مجلس شورای ملی انتخاب شد.

هفته گذشته سیلوستر ایلونگا ایلونکامبا ، نخست وزیر ، پس از طرح عدم اعتماد در پارلمان ، که اکثریت نمایندگان مجلس از کابیلا به چیشکدی بیعت کردند ، برکنار شد.

الكساندر ریماكرز ، تحلیلگر شركت ریسك Verisk Maplecroft ، مستقر در لندن ، گفت: “كابیلا زخمهای خود را لیس می زند و منتظر می ماند – با بیش از 25 حزب در اتحاد مقدس ، بعید به نظر می رسد كه اکثریت جدید تشكشدی پایدار باشد.”

“لحظه مهم هنگامی فرا خواهد رسید که قانونگذار بحث در مورد اصلاحات انتخاباتی را آغاز کرده و زمینه را برای انتخابات 2023 فراهم کند.”

ائتلاف آسان

کابیلا پس از 18 سال ریاست جمهوری استعفا داد و زمینه را برای انتخابات دسامبر 2018 فراهم کرد ، انتخابات که با جنجالی پیرامون سیشکدی ، پسر یک رهبر باسابقه مخالفت پیروز شد.

اما رئیس جمهور جدید مجبور شده است با طرفداران کابیلا در پارلمان ائتلاف کند ، توافق نامه ای که او شکایت داشت برنامه های اصلاحات وی را ناکام گذاشته است.

در اکتبر گذشته هنگامی که تیشکدی سه قاضی را به دادگاه قانون اساسی ، بالاترین مقام قضایی در جمهوری دموکراتیک کنگو منصوب کرد ، تنش ایجاد شد.

روز پنجشنبه ، سناتورهای طرفدار کابیل اقداماتی را برای تحمیل Tambwe Mwamba به عنوان “ضربه نهایی به نهادهای جمهوری” و “استقرار آشکار یک دیکتاتوری یکپارچه” انجام دادند.

(فرانسه 24 با AFP و REUTERS)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *