رهبران آفریقایی در حال بررسی مسائل کوید و امنیت اجلاس مجازی هستند

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

رهبران آفریقا روز شنبه یک اجلاس مجازی دو روزه را برای گفتگو در مورد پاسخ این قاره به Covid-19 و همچنین در مورد نگرانی های امنیتی که در طی همه گیری نادیده گرفته شد ، افتتاح می کنند.

اجلاس اتحادیه آفریقا تقریباً دقیقاً یک سال پس از ثبت اولین مورد Covid-19 در آفریقا توسط مصر برگزار می شود و این نگرانی گسترده را از خرد شدن سریع سیستم های بهداشتی ضعیف کشورهای عضو افزایش می دهد.

اما بر اساس پیش بینی مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های آفریقا (CDC آفریقا) ، علی رغم پیش بینی های اولیه روز رستاخیز ، این قاره تاکنون کمتر از مناطق دیگر آسیب دیده است و 3.5 درصد از موارد ویروس جهانی و 4 درصد از مرگ و میر جهانی را به خود اختصاص داده است.

با این حال امروز ، بسیاری از کشورهای آفریقایی در تلاش برای دریافت مقادیر کافی واکسن با امواج دوم مضر هستند.

رهبران آفریقا با انباشت کشورهای ثروتمند به هزینه کشورهای فقیرتر مخالف هستند.

موسی فکی مهامات ، رئیس دستگاه اجرایی AU ، کمیسیون اتحادیه آفریقا ، در مصاحبه اخیر AU که به صورت آنلاین منتشر شده است ، گفت: “ملی گرایی واکسن در حال افزایش است ، کشورهای ثروتمند دیگر در صف صف قرار می گیرند ، حتی برخی از آنها بیش از حد مجاز سفارش می دهند.”

مطابق پیش نویس برنامه ای که توسط خبرگزاری فرانسه دیده می شود ، سیریل رامافوسا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی ، در بخش بسته اجلاس روز شنبه ، به روزرسانی درباره واکنش همه گیر را ارائه می دهد.

جان Nkengasong ، مدیر CDC آفریقا ، در یک کنفرانس خبری این هفته گفت که انتظار می رود بودجه واکسن نیز مورد بحث قرار گیرد.

انتخابات و بحران ها

به طور جداگانه ، کشورهای عضو برای ریاست کمیسیون بازسازی شده باید انتخابات داخلی را برگزار کنند – نتایج آن نحوه واکنش اتحادیه اروپا به همه گیر و بسیاری از چالش های اقتصادی و امنیتی را تعیین می کند.

فاکی ، نخست وزیر سابق چاد ، برای دوره چهارم دوم ریاست کمیسیون نامزد می شود.

گروه بحران بین الملل در جلسه توجیهی اخیر نوشت ، او هنوز باید با غلبه بر اتهامات – که او آن را انکار می کند – به “فرهنگ آزار جنسی ، رشوه خواری ، فساد و آزار و اذیت در کمیسیون” دو سوم آرا را به دست آورد.

دیپلمات ها می گویند ، در یک مسابقه دیگر ، بانكول آدوئه از نیجریه به عنوان رئیس امور سیاسی و صلح و امنیت جدید اتحادیه اروپا ترجیح داده می شود ، اگرچه قوانین اتحادیه اروپا برای تقسیم مشاغل ارشد بین مناطق آفریقایی می تواند نتیجه شگفت انگیزی باشد.

برنده می تواند همراه با فاکی در برخورد با بحرانهایی که AC متهم به غفلت از آنها شده است ، نقشی حیاتی داشته باشد.

درگیری های داخلی زیادی وجود دارد که AU برای حل آنها کار زیادی انجام نداده است.

به عنوان مثال شورای صلح و امنیت وی نتوانست جلساتی در مورد درگیری بین نیروهای دولتی و جدایی طلبان آنگلوفون در کامرون و در حال افزایش ستیزه جویی اسلامگرایان در موزامبیک برگزار کند.

درگیری سه ماهه در کشور میزبان اتیوپی ، که دولت نخست وزیر ابی احمد را در برابر حزب حاکم سابق در منطقه شمالی تیگرای قرار داد ، حساسیت خاصی نشان داده است.

ابی تماسهای مقامات ارشد اتحادیه اروپا برای گفتگو با رهبران تیگران را رد كرد و به گفته وی كه این درگیری عملیاتی محدود “قانون و نظم” است ، پایبند بود.

این اجلاس آخر هفته زمانی برگزار می شود که رئیس جمهور جدید آمریكا جو بایدن متعهد می شود كه دوباره با نهادهای چند جانبه مانند اتحادیه آفریقا درگیر شود.

بایدن در یک پیام ویدئویی که روز جمعه منتشر شد ، گفت كه دولت وی متعهد می شود “دیپلماسی پایدار ، در رابطه با اتحادیه آفریقا ، برای حل مناقشاتی كه به قیمت جان كل قاره آفریقا تمام شود.”

(خبرگزاری فرانسه)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *