سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق به 2500 نفر کاهش یافته است که کمترین تخمین در دو دهه گذشته است

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

پنتاگون روز جمعه گفت ، ارتش آمریكا سطح نیروهای خود را در افغانستان و عراق به 2500 كاهش داده است ، كه پایین ترین سطح در حدود دو دهه از آغاز جنگ است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ، که به دنبال تحقق وعده مبارزات انتخاباتی برای پایان دادن به دو جنگ آغاز شده پس از حملات 11 سپتامبر است ، دستور داده است که سطح نیروها در هر دو کشور تا 15 ژانویه – به رغم مقاومت اولیه پنتاگون ، به آن سطح کاهش یابد.

کریس میلر ، سرپرست سرپرست وزارت دفاع گفت که پیشرفت در جهت صلح در هر دو کشور بدون ایجاد خدشه در امنیت آمریکایی ها و همتایان آنها ، این کاهش ها را مجاز دانست.

وی در بیانیه ای گفت: “امروز ایالات متحده بیش از هر زمان دیگر به خاتمه دادن به تقریباً دو دهه جنگ نزدیك است و در روند صلح به رهبری افغانستان و به منظور دستیابی به توافق سیاسی و آتش بس دائمی و جامع به استقبال افغانستان می آید.”

وی گفت ، کاهش بیشتر به پیشرفت گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و شورشیان طالبان بستگی دارد.

ایالات متحده در پی حملات 11 سپتامبر در 7 اکتبر 2001 به افغانستان حمله کرد. رژیم طالبان در آن زمان میزبان اسامه بن لادن رهبر القاعده بود.

این رژیم به سرعت سرنگون شد ، اما شورشی درگرفت و در سالهای اخیر دوباره تجدید قوا شده است ، پس از عقب نشینی نیروهای ناتو در سال 2014 و پرداخت غیرمناسبق بهای غیرنظامی ، خشونت در سراسر کشور شدت گرفت.

واشنگتن در 29 فوریه سال 2020 با طالبان در دوحه قطر معامله ای را آغاز کرد تا در ازای تضمین های امنیتی از جنگجویان و تعهد به گفتگوهای صلح با کابل ، خروج را آغاز کند.

این گفتگوها ادامه دارد ، اما در میان خشونت و اتهامات پیشرفت کند و لکنت زبان وجود دارد. در همین حال ، طالبان به حملات مرگبار خود علیه نیروهای امنیتی افغانستان و غیرنظامیان ادامه می دهند.

حتی هنگامی که عقب نشینی در روز جمعه اعلام شد ، مقامات افغان گفتند که هنگام حمله جنگنده های طالبان به ایست های بازرسی پلیس در یک شب گذشته در ولایت آشفته قندوز ، حداقل 9 افسر امنیتی افغان کشته شده اند.

کناره گیری “عجولانه”

عقب نشینی به افغانستان سریعتر از آنچه در توافقنامه طالبان و ایالات متحده برنامه ریزی شده بود ، انجام شد.

میلر پس از برکناری ترامپ ، سلف خود ، مارک اسپر ، در ماه نوامبر به عنوان رئیس پنتاگون ، بخشی از آن به دلیل اینکه وی بی سر و صدا اما قاطعانه اصرار داشت که سطح باید در 4500 سرباز باقی بماند تا زمانی که طالبان برای کاهش خشونت دنبال کنند.

با این حال ، در بیانیه اولویت های دفاعی اتاق فکر ، برخی از تحلیلگران دفاعی از این خبر استقبال کردند – نه به این دلیل که “این نشان دهنده یک پیروزی است ، بلکه به این دلیل است که این یک شناخت ناخواسته است.

در این بیانیه آمده است: “تماس برای بازداشت نیروها در آنجا ، كه شاید به” نیروی ضد تروریسم “تغییر نام داده شود ، معامله را به هم می زند و احتمالاً نیروهای آمریكایی را دوباره به جنگ داخلی می كشاند.

“و همچنین احتمال حضور آنها در توافق صلح طالبان با دولت افغانستان بسیار محتمل نیست. متأسفانه صلح بعید است – مهم نیست که ایالات متحده چه کاری انجام دهد.”

میلر گفت پنتاگون قصد دارد “سطح نیروهای آمریکایی را تا ماه مه 2021 بیشتر به صفر برساند” اما افزود که “هرگونه استقرار در آینده همچنان مشروط است”.

یک مقام گفت ، ناتو – جنس استولتنبرگ ، رئیس آن ، از ترس عجله از افغانستان مبنی بر اینکه این کشور بار دیگر می تواند به “بستری برای تروریست های بین المللی” تبدیل شود ، هشدار داد.

در مورد عراق ، میلر گفت كه كاهش نیروهای آمریكایی “افزایش توانایی نیروهای امنیتی عراق” را منعكس می كند.

با این حال ، وی افزود که این کاهش “به معنای تغییر در سیاست ایالات متحده نیست.”

“نیروهای آمریکایی و ائتلاف برای اطمینان از شکست دائمی گروه دولت اسلامی در عراق باقی مانده اند.”

وی گفت: “ما به پلت فرم ضد تروریسم در عراق برای پشتیبانی از نیروهای شریک با نیروی هوایی و اطلاعاتی ادامه خواهیم داد.”

(خبرگزاری فرانسه)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *