هزاران نفر در میانمار اعتراض کردند و کودتا را تقبیح کردند و خواستار آزادی سوچی شدند

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

در اولین تظاهرات از زمان قدرت گرفتن ژنرال ها ، هزاران نفر روز شنبه برای محکوم کردن کودتا در این هفته به خیابان های یانگون آمدند و خواستار آزادی رهبر منتخب آنگ سان سوچی شدند.

معترضان با شعار “دیکتاتور نظامی ، شکست ، شکست ؛ دموکراسی ، پیروزی ، پیروزی” ، ارتش را به آزاد کردن سوچی برنده جایزه صلح نوبل و دیگر رهبران اتحادیه ملی دموکراسی (NLD) که پس از کودتای روز دوشنبه بازداشت شده بودند ، آزاد کردند.

“علیه دیکتاتوری نظامی” بنر جلوی راهپیمایی بود. بسیاری از معترضین به رنگ قرمز NLD لباس پوشیدند و عده ای نیز پرچم های قرمز داشتند.

جنتای میانمار با مسدود کردن موقت فیس بوک و گسترش سرکوب رسانه های اجتماعی به توئیتر و اینستاگرام در روز شنبه در برابر یک جنبش اعتراضی رو به افزایش ، مخالفان رژیم میانمار را سرکوب کرد.

شرکت تلفن همراه نروژی Telenor Asa گفت که مقامات به ISP ها دستور داده اند تا “تا اطلاع ثانوی دیگر” دسترسی به توییتر و اینستاگرام را منع کنند.

تقاضای VPN در میانمار افزایش یافته است و به برخی از افراد اجازه می دهد تا از این ممنوعیت فرار کنند ، اما کاربران گزارش کرده اند که ایجاد اختلال در سرویس های داده تلفن همراه بیشتر است ، که بیشتر مردم این کشور با 53 میلیون نفر به اخبار و ارتباطات اعتماد می کنند.

یک کاربر توییتر نوشت: “ما آزادی ، عدالت خود را از دست داده ایم و به فوریت به دموکراسی نیاز داریم.” “لطفا صدای میانمار را بشنوید.”

رئیس ارتش مین اونگ هلینگ قدرت را به دست گرفت و ادعا کرد این یک تقلب در انتخابات 8 نوامبر است که NLD به طور قانع کننده ای پیروز شد. کمیسیون انتخابات اتهامات ارتش را رد کرد.

حکومت نظامی یک ساله وضعیت اضطراری اعلام کرد و قول داد که پس از انتخابات جدید بدون تعیین ضرب الاجل قدرت را تحویل دهد.

این تصدیق موجب محکومیت بین المللی شد و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار آزادی کلیه تحریم های بازداشت شده و هدفمند مورد بررسی واشنگتن شد.

سو کی 75 ساله از زمان کودتا تاکنون در ملا public عام دیده نشده است. وی در حالی که قبل از آغاز انتقال آشفته دموکراتیک در سال 2011 ، در حالی که با حکومت های مختلف گذشته مبارزه می کرد حدود 15 سال را در حبس خانگی به سر برد.

وکیل سو کی و رئیس جمهور برکنار شده وینگ مینت گفت که آنها را در خانه های خود نگهداری می کنند و او نمی تواند با آنها ملاقات کند زیرا هنوز از آنها سوال می شود. سو کی متهم به واردات غیرقانونی شش واکی تاکی است ، در حالی که وین ماینت به نقض محدودیت های ویروس کرونا متهم است.

هین ماونگ زاو ، یک وکیل باسابقه که وکالت هر دو را بر عهده دارد ، گفت: “البته ، ما خواهان آزادی بدون قید و شرط هستیم زیرا آنها قانون را نقض نکرده اند.”

شان ترنل ، مشاور اقتصادی استرالیایی سوچی ، روز شنبه به رویترز گفت که وی بازداشت شده است.

وی گفت: “حدس می زنم به زودی در مورد آن بشنوی ، اما من دستگیر شده ام.” او با یک ایموجی لبخند گفت: “من به چیزی متهم شده ام ، اما مطمئن نیستم که چیست. من خوب و قوی هستم ، و در هیچ چیز مقصر نیستم.”

متعاقباً تماس با او غیرممکن بود.

اعتراض روز شنبه اولین نشانه از ناآرامی های خیابانی در کشوری است که سابقه سرکوب خونین علیه معترضان دارد. همچنین روز شنبه اعتراضاتی علیه کودتا در ملبورن ، استرالیا و تایپه پایتخت تایوان برگزار شد.

یک هفته است که یک جنبش نافرمانی مدنی در میانمار در حال ایجاد است و پزشکان و معلمان از کار امتناع می ورزند و مردم هر روز با عصبانیت قابلمه ها و ماهی تابه ها را هل می دهند.

علاوه بر حدود 150 دستگیری پس از کودتا ، گزارش شده توسط گروه های حقوق بشری ، رسانه های محلی گزارش دادند که حدود 30 نفر به دلیل اعتراضات سر و صدا بازداشت شده اند.

فشار بین المللی

ایالات متحده در حال بررسی تحریم های هدفمند علیه افراد و نهادهای تحت کنترل ارتش میانمار است.

وزارت امور خارجه گفت ، وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن در تماس تلفنی روز جمعه با دیپلمات عالی چینی یانگ جیچی برای محكوم كردن كودتا فشار آورد.

چین که ارتباط تنگاتنگی با ارتش میانمار دارد ، در مورد بیانیه شورای امنیت به اجماع پیوست ، اما تسخیر ارتش را محکوم نکرد و گفت که کشورها باید در جهت منافع ثبات میانمار همسایه عمل کنند.

سخنگوی سازمان ملل گفت: نماینده سازمان ملل در میانمار کریستین شرنر بورگنر در تماس با معاون فرمانده میانمار ، سو وین ، کودتا را به شدت محکوم کرد و خواستار آزادی فوری همه بازداشت شدگان شد.

طبق اعلام روز جمعه شرکت نوشیدنی ژاپنی Kirin Holdings ، ژنرال ها منافع خارجی کمی دارند که در معرض تحریم های بین المللی باشند اما در صورت ترک شرکای خارجی ، سرمایه گذاری های گسترده ای در زمینه تجارت نظامی ممکن است متضرر شود.

Telenor ، شرکت دیگری که از دهه آغازین میانمار برای سرمایه گذاری جذب شده بود ، گفت که از نظر قانونی موظف است دستور مسدود کردن برخی رسانه های اجتماعی را دنبال کند ، اما “بر تناقض این دستورالعمل با قوانین بین المللی حقوق بشر تأکید کرد.”

گروه فشار آمریكا دیده بان حقوق بشر خواستار رفع محدودیت های اینترنتی ، آزادی زندانیان و پایان تهدیدها علیه روزنامه نگاران شده است.

کارگردان آسیایی برد آدامز گفت: “خاموش شدن اخبار و اطلاعات توسط رهبران کودتا نمی تواند دستگیری های با انگیزه سیاسی و سایر سوuses استفاده ها را پنهان کند.”

(روترها)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *