پس از خروج رقیب کره جنوبی ، اجلاس Okonjo-Iveala نیجریه اجلاس WTO را می بندد

[ad_1]

پس از استعفا یک رقیب کره جنوبی در روز جمعه پس از ماه ها عدم اطمینان در مورد رهبری این ارگان ، نگوزی اوکونجو-ایولا از نیجریه یک قدم دیگر نزدیک به تبدیل شدن به اولین آفریقایی و اولین زن رئیس سازمان تجارت جهانی است.

پس از آنکه کمیته انتخاب WTO وی را به عنوان رئیس در ماه اکتبر توصیه کرد ، Okonjo-Iveala با مخالفت دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده روبرو شد. تصمیم گیری نیاز به اجماع دارد.

استعفای وزیر تجارت کره جنوبی یو منگ هی زمینه اوکونجو-ایولا را به عنوان مدیرکل ناظر تجارت جهانی هموار می کند. Okonjo-Iveala گفت که او منتظر فینال مسابقه است.

وزیر دارایی سابق و مدیر اجرایی بانک جهانی در بیانیه ای گفت: “کارهای حیاتی وجود دارد که باید با هم انجام شود” ، گفت که او می خواهد روی اصلاحات لازم تمرکز کند.

این سازمان مستقر در ژنو از زمان ترک روبرتو آزوئدوی برزیلی یک سال زودتر در ماه آگوست بدون مدیرکل بوده و معاون وی مجبور است با رکود اقتصادی ناشی از کوید ، تنش های ایالات متحده و چین و رشد حمایت گرایی مبارزه کند.

در بیش از سه ماه از زمان توصیه کمیته انتخاب به Okonjo-Iweala ، یو در برابر فشارهای دیپلماتیک فشرده برای خم شدن تا جمعه مقاومت کرده است.

ایو در بیانیه ای گفت: “به منظور ارتقا وظایف WTO و با توجه به عوامل مختلف ، تصمیم گرفته ام نامزدی خود را پس بگیرم.”

یو ، که از بین هشت نامزد نهایی به عنوان رئیس هیئت انتخاب شده بود ، گفت که تصمیم وی پس از مشورت با متحدان ، از جمله ایالات متحده گرفته شده است.

راهنما

دو بار ، وزیر دارایی نیجریه و اولین وزیر خارجه زن ، Okonjo-Iveala ، پیگیری کرده اند.

این پیرمرد 66 ساله در حال تلاش برای عبور از سد دیگری است زیرا او می خواهد اولین زن آفریقایی باشد که ریاست WTO را بر عهده دارد.

اقتصاددان توسعه علاوه بر زمان حضور در مناصب دولتی ، یک ربع قرن در بانک جهانی بوده و به سمت مدیرعاملی در آمده و در سال 2012 برای تصدی سمت برتر فعالیت می کند.

پدرش در سال 1954 در اوگواشی اوكوو ، ایالت دلتا ، نیجریه غربی متولد شد ، یك حاكم سنتی است. او بیشتر عمر خود را در ایالات متحده گذراند و از م Instituteسسه فناوری ماساچوست (MIT) و هاروارد فارغ التحصیل شد و چهار فرزند خود را به آنجا فرستاد.

منتقدان در برابر فساد نیجریه “سکوت” می کنند

اما همه موافق نیستند که تجربه او بی عیب است.

سارا چایس ، نویسنده کتاب Thieves of the Thief گفت: “ممکن است Oconjo-Iveala اصلاحاتی را برای آزمایش شفافیت فناوری در وزارت خود انجام داده باشد ، اما واقعیت این است که زمانی که وزیر دارایی بود ماهانه نزدیک به یک میلیارد دلار از درآمد نفت مفقود می شد.” ایالت »، کتابی درباره فساد.

چایس گفت: “من فکر می کنم جای تأسف است که حتی این نقش در نظر گرفته می شود.”

“اشتها برای این نوع اخبار خوب در زمانی وجود دارد که مسائل مربوط به تنوع در درجه اول اهمیت است ، زیرا زنان و سیاه پوستان صدمه ای نمی بینند.”

وزیر پیشین خود را قهرمان فساد خشن در نیجریه معرفی کرده است – و می گوید مادر وی حتی به دلیل تلاش برای مقابله با آفت ربوده شده است.

اما منتقدان اصرار دارند که وی باید تلاش بیشتری برای متوقف کردن وی در زمان قدرت انجام می داد.

اولانرواجو سورازو از کارزار برنامه توسعه انسانی و محیط زیست گفت: “حداقل او فرصت کنار رفتن و افشای فساد را داشت.”

“بلکه او سکوت کرد و اجازه داد فساد سطح بالا به رژیم دامن بزند تا بعد از ترک دفتر شکایت کند.”

منتظر واشنگتن

رقابت برای رهبری در حال آمدن است ناظران می گویند WTO با عمیق ترین بحران تاریخ 25 ساله خود روبرو است.

این کشور سالهاست که به یک معامله بزرگ تجاری چند جانبه وارد نشده است و نتوانسته است مهلت 2020 برای پایان دادن به یارانه های صید بیش از حد را رعایت کند.

برخی از عملکردهای وی با اقدامات دولت ترامپ که مانع انتصاب قضات در عالی ترین مقام استیناف شده است ، فلج شده است.

بسیاری امیدوارند که تغییر دولت ایالات متحده منجر به اصلاح سازمان شود.

با این حال ، واشنگتن تحت ریاست جمهوری رئیس جمهور بایدن هنوز به طور علنی اعلام نکرده است که از چه کسی به عنوان رهبر بعدی حمایت می کند ، اگرچه این مسئله را در نظر دارد.

وی همچنین گفت که به “تعهد مثبت ، سازنده و فعال” برای اصلاح بدنه متعهد است.

پیش از این ، Okonjo-Iweala بر لزوم نقش WTO در کمک به کشورهای فقیرتر با استفاده از داروها و واکسن های Covid-19 تأکید کرده بود ، موضوعی که اعضا در مذاکرات جاری بر سر آن توافق نکردند.

سازمان تجارت جهانی می تواند از نظر تئوری ، جلسه ای با حضور 164 عضو خود را برای تأیید رئیس بعدی به زودی تشکیل دهد.

با این حال ، با توجه به اینکه هنوز نماینده فروش بایدن ، کاترین تای ، سوگند یاد نکرده بود ، برخی از نمایندگان این امر را بعید می دانستند. همچنین معاون مستقر در ژنو انتخاب نشده است.

جان دنتون از اتاق بازرگانی بین الملل از اعضای WTO خواست سریع اقدام کنند.

وی گفت: “با تنش های ژئوپلیتیکی بالا ، اقتصاد جهانی در ركود و” ملی گرایی واكسن “كه بهبود عادلانه را تهدید می كند ، اکنون دلیلی برای تأخیر بیشتر در پر كردن این نقش حیاتی با یك كاندید واجد شرایط در حالت آماده باش وجود ندارد.

مقامات ، دیپلمات ها و دانشمندان سابق دولت آمریکا نیز در 19 ژانویه نامه ای به بایدن نوشتند و از او خواستند از اوكونجو-ایولا حمایت كند.

(فرانسه 24 با AFP و REUTERS)

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *