کاخ سفید توافق مهم صلح ایالات متحده و طالبان با کابل را بررسی می کند

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

مقامات عالی افغانستان از تصمیم دولت رئیس جمهور آمریكا جو بایدن در مورد تجدید نظر در توافق قابل توجه آمریكا با طالبان و تمرکز بر اینكه آیا شورشیان مطابق توافق حملات در افغانستان را كاهش داده اند استقبال كردند.

سال گذشته ، واشنگتن با طالبان در قطر به توافق رسید تا در ازای تضمین های امنیتی از جنگجویان و تعهد خود برای آغاز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان ، نیروهای خود را آغاز کند.

اما مقامات دولت بایدن پس از شدت گرفتن خشونت ها در افغانستان در هفته های گذشته ، علیرغم گفتگوهای طالبان و دولت افغانستان ، نیاز به بازنگری در این پیمان دارند.

عبدالله کنجانی ، سرپرست وزیر صلح افغانستان ، گفت که این بررسی باید به یک آتش بس منجر شود تا حملات به این کشور جنگ زده پایان یابد.

کنجانی گفت که این بررسی باید منجر به “توقف فوری خشونت و صلح پایدار” شود در بیانیه ویدیویی روز شنبه.

سخنگوی شورای امنیت ملی امیلی هورن جمعه اواخر جمعه گفت ، جو بایدن جیک سالیوان ، مشاور رئیس جمهور تازه انتصاب شده با همت الله محبی ، همتای افغان خود صحبت کرد و “به صراحت گفت که ایالات متحده قصد دارد در این توافق نامه تجدید نظر کند”.

وی گفت ، واشنگتن می خواهد تأیید کند که طالبان “به تعهدات خود در زمینه قطع روابط با گروه های تروریستی ، کاهش خشونت در افغانستان و انجام مذاکرات معنادار با دولت افغانستان و سایر سهامداران” عمل می کند.

سالیوان “تأکید کرد که ایالات متحده با تلاش های دیپلماتیک قوی و منطقه ای با هدف کمک به هر دو طرف برای دستیابی به یک توافق سیاسی پایدار و عادلانه و آتش بس دائمی ، از روند صلح پشتیبانی خواهد کرد.”

سالیوان همچنین در مورد حمایت ایالات متحده از حمایت از پیشرفت های اخیر در زمینه حقوق زنان و اقلیت ها به عنوان بخشی از روند صلح بحث کرد.

طالبان گفتند که وقتی با خبرگزاری فرانسه تماس گرفتند “به این توافق پایبند بوده و به تعهدات ما احترام می گذارند”.

محمد نعیم سخنگوی این گروه در قطر گفت: “ما انتظار داریم طرف مقابل نیز به توافق پایبند بماند.”

خواستار آتش بس دائمی است

این اقدام برای بازنگری در معامله پس از ماه ها حدس و گمان درباره چگونگی بالقوه کالیبراسیون کردن سیاست جدید دولت واشنگتن توسط دولتمردان جدید بایدن ، با آرامش مقامات ارشد در کابل روبرو شد.

محیب ، مشاور امنیت ملی افغانستان ، در توئیتر خود نوشت که در جریان مذاکرات ، دو طرف “توافق کردند که برای آتش بس دائمی و صلح عادلانه و پایدار” در این کشور تلاش کنند.

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت افغانستان با بیان عدم توافق طالبان در اجرای توافق فوریه 2020 ، گفت که این توافق نامه اهداف گفته شده را برآورده نمی کند.

صدیک صدیکی معاون وزیر داخله و سخنگوی پیشین اشرف غنی رئیس جمهور در توئیتر گفت: “این توافقنامه تاکنون نتوانسته است به هدف مطلوب پایان دادن به خشونت طالبان و آتش بس مورد نظر افغانها برسد.”

حملات مهلک و قتلهای برجسته در افغانستان طی ماههای اخیر افزایش یافته است ، به ویژه در کابل ، جایی که چندین روزنامه نگار ، فعال ، قاضی و سیاستمدار در حملات بی شرمانه روز روشن کشته شده اند.

طالبان مسئولیت این قتل ها را انکار کرده اند ، اما مقامات افغانستان و ایالات متحده این گروه را مسئول قتل ها دانسته اند.

آنتونی بلینکن ، نامزد بایدن برای وزیر امور خارجه ، روز سه شنبه در جلسه دادرسی برای تأیید مجلس سنای آمریکا گفت: “ما می خواهیم این جنگ به اصطلاح را برای همیشه خاتمه دهیم.”

(فرانسه 24 با AFP)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *